Impresszum | Copyright © 2021 Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem
A Simonyi Károly Szakkollégium egy hallgatói szakmai szervezet, amely a Villamosmérnöki és Informatikai Karon működik. A szakkollégiumot alapító, hallgatókból álló szakmai öntevékeny körök 30-40 éves tradícióval rendelkeznek, a legrégebbi a Budavári Schönherz Stúdió,mely 1962-ben alakult. Ezek a szakmai műhelyek azóta folyamatosan magas színvonalú munkát végeznek, kinevelve többszáz kiemelkedően képzett mérnököt. 1997-ben ezen alapokon alakult meg a Schönherz Szakkollégium, mely egyfajta ernyő szervezetként működik, egy kalap alá gyűjti a szakmai köröket. A szakkollégium 2003-ban vette fel Simonyi Károly, a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karának rajongva tisztelt professzora nevét. Simonyi Károly nevéhez a villamosságtan, a fizika és a tudománytörténet területén is jelentős alkotások fűződnek. A szakkollégiumot 2009-ben Junior Prima Primissima díjjal tüntették ki oktatás és köznevelés kategóriában.
A Simonyi Károly Szakkollégium célja, hogy elsősorban a szakkollégium tagjai, lehetőség szerint a Villamosmérnöki és Informatikai Kar minden hallgatója számára lehetőséget biztosítson az egyetemi képzést kiegészítő ismeretek elsajátítására. Ennek érdekében tanfolyamokat, bemutatókat, konferenciákat és más szakmai rendezvényeket szervez, lehetőségéhez mérten infrastruktúrával támogatja a hallgatók önálló szakmai munkáit. Ezenkívül a szakkollégium céljai közé tartozik, hogy a tagjai által elért eredményeket minél szélesebb körben publikálja, a magyar felsőoktatás más egységeivel és a szakemberekkel megismertesse a szakkollégiumban folyó munkát.
A szakkollégium körei
A szakkollégium körei, amelyek a villamosmérnöki és informatikai szakma egy-egy részterületét fedik le, lehetőséget adnak minden egyetemistának, hogy kicsit mélyebben tudjon foglalkozni az őt érdeklő dolgokkal, ehhez magas szaktudást és megfelelő infrastrukturális feltételeket biztosítanak.
Lego Kör
A Lego kör a Simonyi Károly Szakkollégium robotikával foglalkozó öntevékeny köre. Nevét onnan kapta, hogy eredetileg Lego Mindstrom NXT robot építőkészletből mindenféle érdekes szerkezetek építésével foglalkoztak, mint a skorpió viselkedését utánzó robot vagy a Rubik kockát kirakó gép. A Lego körben megismerkedhetsz az autonóm működési rendszerek programozásával, megtanulhatod, hogyan lehet összekapcsolni a külvilágot érzékelő szenzorokat és egy robot működését.
AC Studio & Live
Az AC Studio & Live rendezvényhangosítással és stúdiós hangfelvétellel foglalkozik. Megismerheted a koncertek és rendezvények hangosításának lebonyolítását az első kábel kihúzásától kezdve egészen a koncert lekeveréséig. Megtanulhatod, hogyan készülnek a zenekarok többsávos felvételei akár próbatermi, akár stúdió körülmények között. Dolgozhatsz digitális pulttal, harddisk alapú rögzítéssel és professzionális lehallgató hangfalakkal a kör süketszobájában.
Budavári Schönherz Stúdió
A BSS videó- és stúdiótechnikai ismeretek átadásával foglalkozik. A négykamerás, blueboxos kompozit PAL stúdióban megtanulhatod, hogyan készül a szerkesztett élőadás, hogyan kell egy videó anyagot megvágni vagy bemikrofonozni egy stúdiót, elkészíteni egy riportot. A stúdió másik fontos feladata, hogy az egyetem és kollégium környékén történt eseményekről tudósítson. Ezért rendszeresen sugároz élő videó- és rádióadásokat, illetve az elkészített anyagok megtalálhatók a stúdió portálján.
HA5KFU
A hívójele után elkeresztelt HA5KFU a Simonyi rádióamatőr köre. A Schönherz Zoltán Kollégium tetején, többek között egy 27 méteres antenna segítségével akár Malajziával is fel lehet venni a rádiókapcsolatot. Itt lehetőséged nyílik megismerkedni a rövidhullámú és ultrarövid-hullámú rádiózás legtöbb létező és fejlesztés alatt álló formájával (morze, fónia, packet, APRS, DRM), legyen szó hang vagy képátvitelről.
Kir-Dev
A Kir-Dev a Simonyi egyik webfejlesztéssel foglalkozó csapata. Mi fejlesztjük a Villamosmérnöki és Informatikai Karon működő hallgatói öntevékeny körök életéhez nélkülözhetetlen webes alkalmazásokat. Egyik legfontosabb projektünk a közös authentikációs rendszer, mely egyszeri bejelentkezéssel teszi elérhetővé az összes szolgáltatásunkat. Főleg Java alapon dolgozunk, de értünk a PHP-hoz vagy a RubyOnRails-hez is. Célunk, hogy olyan informatikai technológiákat próbálhassanak ki a kar hallgatói a gyakorlatban, melyeket multinacionális cégek használnak vállalati informatikai rendszerük fejlesztéséhez és üzemeltetéséhez.
Kollégiumi Számítástechnikai Kör
A KSZK feladata, a Simonyi Károly Szakkollégiumon belül, a különböző informatikai feladatok megoldása projekt alapokon. A legmodernebb technológiák alkalmazása mellett megismerheted milyen egy csapatban dolgozni, pont úgy, mint egy cégnél. Mindemellett erőforrást biztosítunk saját ötleteid megvalósításához is.
A másik fontos tevékenységünk a Schönherz Zoltán Kollégium hálózatának karbantartása, valamint a kollégiumi hálózathoz kötődő szolgáltatások üzemeltetése, például levelezés, levelezőlisták, webtárhely. Így a kör tagjaként karbantartási és rendszergazdai ismereteket is szerezhetsz egy olyan hálózaton, melyhez több mint 1000 számítógép csatlakozik.
Schönherz Elektronikai Műhely
Ez a kör igazi „1024-mestereket” képez, főleg az elektronika világában. Nálunk megtanulhatsz nyákot készíteni, mikrokontrollert vagy FPGA-t programozni, és érteni fogsz minden berendezéshez, legyen az elektromechanikus, akusztikus, digitális, analóg, vezetékes, rádiós… Előadásaink és az önálló labori tevékenységek az egyetemen tanult elméleti ismereteket kötik össze a kézzelfogható valós tárgyi világgal. A kör rendelkezik az összes szükséges eszközzel, továbbá az egyetem Elektronikai Technológiai Tanszékének segítségével a legmodernebb technológiák is elérhetőek az érdeklődők számára.
Simonyi Konferencia
A szakkollégium legnagyobb rendezvénye a Simonyi Konferencia, mely egy valódi konferencia, minden évben a legfrissebb érdekességeket mutatja be a villamosmérnöki és informatikai tudományok világából. Az előadásokat a szakkollégium tagjai tartják, de gyakran megfordulnak a konferencia előadói között világcégek szakmai vezetői is.
A konferencián való részvétel ingyenes, de ha esetleg nem tudnál meglátogatni a rendezvényt, akkor élőben nézheted a Budavári Schönherz Stúdióközvetítését.
A konferenciákról készült retrospektív anyagokat elérheted a következő linken: KATT!
További Információk
A Simonyi Károly Szakkollégiumról és tagköreiről a szakkollégium hivatalos oldalán olvashatsz bővebben.