A Kar öt mesterszakot gondoz, melyek közül a villamosmérnök MSc és a mérnökinformatikus MSc a BSc képzéseink egyenes folytatása. A másik három szakunk egy-egy napjainkban rendkívüli jelentőséggel bíró szakterületen való munkavégzésre készít fel. Ha valamely MSc szakunk elnyerte tetszésedet, olvasd el a jelentkezés feltételeit, és hogy milyen idegen nyelvű képzési lehetőségek várnak rád!
Tájékozódj az aktuális MSc felvételi rendről (írásbeli felvételi dőpontok) az alábbi oldalon: KATT!
További információkért figyeld a VIK honlapját!
Az alábbi linkeken elérheted az MSc szakjaink részletes bemutatóját.
- MSc VILLAMOSMÉRNÖK | FLYER
- MSc MÉRNÖKINFORMATIKUS | FLYER
- MSc EGÉSZSÉGÜGYI MÉRNÖK | FLYER
- MSc GAZDASÁGINFORMATIKUS | FLYER
- MSc ŰRMÉRNÖK SZAK | FLYER
Az alábbi segédanyagokat azért szedtük össze, hogy tájékozódhass a duális mesterképzésről, hogy tisztázd a javasolt felkészülés részleteit, és az idegen nyelvű oktatásba is bepillantást nyerhess.
DUÁLIS MESTERKÉPZÉS
2017. februártól indult el – műszaki területen hazánkban elsőként a villamosmérnöki szakon – a duális mesterképzés a BME Villamosmérnöki és Informatikai Karán, a villamosmérnöki szakon.
A duális képzés lényege, hogy a képzésben résztvevő hallgatók az elméletet az egyetem falai között, a gyakorlati tudást pedig az ipari/szolgáltatói partner szakembereitől sajátítják el. Így a mérnöki pályára készülő hallgatók még az egyetemi évek alatt friss, a jelen munkaerőpiaca elvárásainak megfelelő gyakorlati tudásra is szert tesznek, és könnyebben is alkalmazkodnak a munkahelyi környezethez, elvárásokhoz. A duális MSc képzésben részvevő hallgatók előnyre tesznek szert szakmai karrierjük építésében és szakmai vezetői pályafutásuk megalapozásában.
Részletek a kar honlapján találhatók!
FELVÉTELI, JAVASOLT FELKÉSZÜLÉS
Az MSc képzésben való részvétel sikeres felvételi eljáráshoz kötött, melynek részleteit itt olvashatod. Ezen túl igyekszünk segítséget nyújtani a megfelelő felkészüléshez is.
A mesterképzésbe történő belépés előzményeként elfogadott szak elsősorban az adott BSc alapszak. Egyéb – alapvetően mérnöki és informatikus – alapszak esetén is lehetőség van jelentkezni, ha a megállapított ismeretkörökben megfelelő számú kredittel rendelkezel. A hiányzó krediteket a képzéssel párhuzamosan kell majd megszerezni.
A legjobb hallgatók bekerülése érdekében szakmai felvételi vizsgát kell tenni. A felvételi pontszám ezen kívül még hozott és többlet pontokra épül (a vizsgán szerzett pontszám duplázható). A felvételi helyettesíti a BSc záróvizsga bizonyos részeit is.
A felvételi rendszerről, a jelentkezés menetéről, a mesterszakonként szükséges előismeretekről bővebb információt és felkészülést segítő anyagokat a kar honlapján találsz.
IDEGEN NYELVŰ KÉPZÉS
MSc szinten számos tantárgyat hallgathatsz idegen nyelven, egyes szakirányok oktatása kizárólag angol nyelven folyik. Mindemellett jobbnál jobb külföldi ösztöndíj pályázatok várnak rád.
A műszaki világban az értékes diplomához és piacképes tudáshoz elengedhetetlen legalább az angol nyelv magas szintű ismerete, melyet további nyelvekkel kiegészítve még szélesebb lehetőségek várnak rád.
Szerencsére az egyetemen az ingyenes nyelvoktatás keretében a hét legelterjedtebb nyelven, öt különböző szinten tökéletesítheted a nyelvtudásod, vagy akár egy teljesen új nyelvet is elkezdetsz az alapoktól.
Emellett, amennyiben már legalább egy középfokú, társalgási szintű nyelvtudással rendelkezel, számos külföldi ösztöndíjprogramban vehetsz részt, ahol anyanyelvi környezetben, egyetemi tanulmányok vagy szakmai gyakorlat során játszi könnyedséggel ragad rád a szakma szókincse. Nem mellékesen egy idegen ország tájaival, kultúrájával és szokásaival is megismerkedhetsz a kint töltött fél-egy év során. A külföldi félévek alatt a cserehallgatók között kialakult barátságok pedig újabb apropót teremthetnek Európa és a világ bebarangolásához.
Az ösztöndíjprogramok közül az Erasmus diákcsere program a legnépszerűbb és legismertebb. Ennek keretében 17 európai ország egyetemein tölthetsz el fél-egy évet, és túl azon, hogy az ottani oktatás ingyenes a számodra, az ösztöndíj még a kinn tartózkodás költségeinek egy jelentős hányadát is fedezi. Emellett a Magyar Ösztöndíj Bizottságnak is vannak hasonló feltételekkel kiírt ösztöndíjpályázatai, szintén elsősorban európai tanulmányokra.
Ha ennél messzebbre vágynál, akkor válogathatsz még az amerikai, japán ösztöndíjak közül, a Műegyetemnek és a Villamosmérnöki és Informatikai Karnak több neves egyetemmel van kapcsolata ezen országokban, úgyhogy amennyiben szeretnél külföldön tölteni egy félévet, akkor ehhez minden lehetőség adott.
Ha nem szeretnéd elhagyni az egyetemet, akkor sem kell lemondanod az idegen nyelvű tanulásról, mert bár eltérő rendszerben, de mind angol, mind német nyelvű képzés zajlik a karon.
Német nyelvű képzésre az első öt félévében van lehetőséged BSc-n. Ekkor minden tárgyat német nyelven hallgatnak a képzésben tanulók, és német nyelven zajlanak a számonkérések is, éppen ezért elvárás a legalább középfokú nyelvvizsga. Az első négy félévet követően a jól teljesítő hallgatóknak lehetőségük van egy félévet a Karlsruhei Egyetemen eltölteni, és ezen felül akár ott írni a diplomamunkát, vagy az egyetemmel kapcsolatban álló német cégeknél végezni a szakmai gyakorlatot. Ennek a képzésnek egy minisite-ot is készítettünk, itt tudod átböngészni: KATT!
Az angol nyelvű képzés teljes egészében itt zajlik a BME-n, BSc szinten elsősorban a külföldi hallgatók számára, térítéses formában, amelybe a magyar képzésen résztvevőknek is lehetőségük van bekapcsolódni és néhány tárgyat angol nyelven tanulni. Később, MSc képzésben ennél nagyobb teret kap az angol nyelvű oktatás.
Összességében látható, hogy szinte korlátlan számú lehetőség van idegen nyelveket tanulni, gyakorolni az egyetemi évek során, pedig a lista még korántsem teljes. Ennek köszönhetően mindenki megtalálja azt, ami leginkább megfelel az elképzeléseinek.